Zulx

Web

Pozor, ransomware!


Ransomware je všeobecně vyděračský vir. Pokud jej „chytnete“, začne vám nenápadně šifrovat data ve vašem počítači. Nebo vám ho zablokuje celý, a bude požadovat výkupné. Detaily zde nebudeme probírat, myslím takové, jako klíč veřejný symetrický nebo privátní. Ani Windows Shell nás zajímat nebude. Řekneme si jen, že právě pomocí těchto vám přestane PC fungovat. Tečka. Pouze vám povolí zaplatit. Jakmile zaplatíte, možná vám PC opět naběhne, ale více počítejte s tím, že budete muset vyhledat odborníka.
mrak a elektro.png

Nebudu zde také rozebírat obranu vašeho stroje, antivir je samozřejmostí a nějaký soft ještě zvlášť také není na škodu. Podíváme se spíše na to, jak si data ochránit na cloudu. A konkrétně se podívám na cloud Microsoftu. Jejich One drive je k nákaze také náchylné, nebo alespoň bylo, ale nyní je prý situace jiná. Jak jejich mluvčí prohlásil, začali ochraňovat celý One drive, a také veškeré soubory které jste si tam poslali pomocí služby Outlook.com. Pokud by náhodou začal virus řádit, mělo by vám přijít upozornění na mobil. Vychytané a že?
cloud computing.png

Tak teď jste asi nadšení a říkáte si, že bude pokoj, ale také si říkáte, safra, to je moc hezké a jednoduché na to, než aby to byla pravda. A zcela jistě se otážete, tak kde je ten háček? Ten tam samozřejmě je. Tohle všechno je realizováno jen pro ty, kdo mají předplatné. Ano myslím to předplatné  Office 365, za tu nehoráznou cenu. Pokud jste si poctivě zaplatili Office jen tak, máte smůlu. Pro Microsoft nejste asi jejich zákazníky, a tak na vás kašlou. Což ovšem pro mne není vůbec překvapivé. Já si na jejich politiku zvykl.
rozdělení panáčků.png

Pokud tedy používáte One drive a nemáte předplaceno, musíte se o své bezpečí starat sami. Jak jsem zmínil výše, ochran je dost. Hlavně to chce opatrnost a dávat si pozor při neznámých souborech.  Prostě neklikejte tak, abyste nevěděli, co děláte.